"Οι έξι δρόμοι μας για ένα «πράσινο, βιώσιμο» Πανεπιστήμιο"

Dec/13

"Για ένα περιβαλλοντικά φιλικό, βιώσιμο Πανεπιστήμιο"

Δράσεις:

• Βελτίωση της ποιότητας ζωής των μελών της Πανεπιστημιακής κοινότητας
  • Ευαισθητοποίηση
  • Περιβαλλοντική εκπαίδευση
  • Ανάπτυξη εθελοντισμού

"Σε εποχές κρίσης δημιουργούμε¨

Δημιουργήθηκε Επιτροπή Περιβαλλοντικής Διαχείρισης που έχει σκοπό την συστηματική καταγραφή, τον συντονισμό όλων των συναφών ενεργειών και την ιεράρχηση τους, αλλά και τον καθορισμό της μελλοντικής «περιβαλλοντικής» πολιτικής. Ορίστηκαν οι άμεσες και οι μελλοντικές δράσεις καθώς και η δημιουργία επιτροπών εργασίας.

"Έλλειψη πόρων? προσπαθούμε περισσότερο!"

Με σχεδόν μηδενικούς πόρους, δημιουργήθηκε γραφείο περιβαλλοντικής διαχείρισης στον χώρο του Ιστορικού Αρχείου (5-6-2012) στο Α! κτήριο του Πανεπιστημίου με σκοπό να συντονίζει τις δράσεις και να φροντίζει/παρακολουθεί/βελτιώνει μέσω ενεργειών/προτάσεων την περιβαλλοντική επίδοση του Πανεπιστημίου. Προτεραιότητα ο υπολογισμός των εκπομπών άνθρακα της Πανεπιστημιούπολης που θα χρησιμοποιηθεί σαν δείκτης αναφοράς για την αξιολόγηση των ενεργειών.

"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!"

Έχουν πραγματοποιηθεί εθελοντικές εκδηλώσεις και δράσεις, όπως παρουσιάσεις και δενδροφυτεύσεις με την συνεργασία φορέων/ομάδων όπως Δήμος Πατρέων, σχολείων, Patrinistas κλπ. Επιπλέον συμμετέχουμε ενεργά στην Πανελλήνια Διαπανεπιστημιακή Επιτροπή για την περιβαλλοντική διαχείριση των Πανεπιστημίων.

"Βασιζόμαστε/χρειαζόμαστε αξιόπιστους συνεργάτες"

Ανακύκλωση:

• χαρτιού (άνω των 13 τόννων)
  • μελανοδοχείων εκτυπωτών (άνω των 1350 τεμαχίων)
  • ηλεκτρικών λαμπτήρων (πρόσφατη ενέργεια)
  • μπαταριών (άνω των 1.5 τόννων)
  • συσσωρευτών και απόσυρση Η/Υ, ηλεκτρικών συσκευών (άνω των 10.000 τεμαχίων)

"Δεν σταματάμε να ονειρευόμαστε"

Περαιτέρω ανάπτυξη του εθελοντισμού. Ανάπτυξη ενός πρότυπου Συστήματος Περιβαλλοντικής Διαχείρισης που θα βοηθήσει στην αξιολόγηση και στην βελτίωση των περιβαλλοντικών επιδόσεων. Να μπορεί να εφαρμοστεί σε άλλους δημόσιους οργανισμούς (Πανεπιστήμια, ΑΤΕΙ, Σχολεία, Δήμους, Περιφέρειες) που εκτελούν συναφείς δραστηριότητες και παρουσιάζουν παρόμοιες περιβαλλοντικές πτυχές, με μικρές αλλαγές.

Θα μας βρείτε: www.green.upatras.gr και στο Facebook  https://www.facebook.com/green.upatras.gr

Διαβάστε στην τρίτη σελίδα 1ου τεύχους του @up το άρθρο τους έξι δρόμους μας για ένα «πράσινο, βιώσιμο» Πανεπιστήμιο: http://www.upatras.gr/index/page/id/183/file/up_January2014.pdf