ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

• Περιβαλλοντική εκπαίδευση
  • Ανάπτυξη εθελοντισμού

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

• Διοργάνωση δράσεων, σεμιναρίων και ενημερώσεων
  • Μεταπτυχικά και Προπτυχικά μαθήματα (ΜΔΕ) (σύσταση ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ευαισθητοποίησης)
  • Ενημέρωση σχολείων
  • Συνεργασία με φορείς
  • Αναβάθμιση οικίσκων των σταθμών του ΟΣΕ
  • Ενδοπανεπιστημιακά Δίκτυα
  • Δημιουργία οικολογικών μονοπατιών
  • Καταγραφή χλωρίδας και πανίδας
  • Καθαρισμός ακτών
  • Αξιοποίηση ερευνητικών αποτελεσματων (Αξιοποίηση παραπροϊόντων, Παραγωγή, αξιοποίηση και εξοικονόμηση ενέργειας, Παραγωγή Υδρογόνου, Ανανεώσιμες πηγές Ενέργειας, Μείωση εκπομπών CO2)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

• Αριθμός δενδροφυτεύσεων εδώ
  • Κατάλογος μαθημάτων και ΜΔΕ του Πανεπιστημίου

ΔΡΑΣΕΙΣ

- Συμεμτοχή του καθηγητή κ.Γ. Αγγελόπουλου ως εκπαιδευτή στο Επιμορφωτικό Σεμινάριο με τίτλο "ESD in the University: Theory and Practice", H2020, που πραγματοποιήθηκε στο Rabat, Morocco στις 23-24 Απριλίου 2013. Πατήστε εδώ για την κεντρική παρουσίαση.

- Συμμετοχή στο 2nd Sustainability Week at The American College of Greece. Η δράση είχε τίτλο "Green Economy, Green Jobs and Education" και πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2013. Δείτε την παρουσίαση εδώ.

- Συνέντευξη στην εφημερίδα Πελοπόννησος, 21 Φεβρουαρίου 2012.

- Συνέντευξη στην εφημερίδα PanJournalist του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΠΑΝΟΥ.